MKS Pogoń Prudnik - archiwum - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Klub wspierają

Miasto i Gmina Prudnik

 

Powiat Prudnik

 

 

Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku

 

 

Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

 

 

Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych w Niemodlinie S.A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Wywiad z Mieczysławem Matczakiem

 • autor: MrHappy, 2010-11-16 17:58


W dalszej części newsa wywiad z wieloletnim piłkarzem, trenerem oraz działaczem piłkarskiej Pogoni. Przeczytasz w nim o czasach historycznych jak i obecnych, oraz planach na przyszlość naszego klubu. Zapraszamy do lektury.


 

 1. Z tego co nam wiadomo nie jest Pan wychowankiem naszego klubu. Czy mógłby Pan przybliżyć nam swoją karierę piłkarską.

 

Do Prudnika przyjechałem w 1968 roku po namowach działaczy po meczu Ślęzy z Pogonią we Wrocławiu. Oba kluby rywalizowały ze sobą w III lidze. Wcześniej już w wieku 17 lat występowałem w I zespole seniorów w Legnicy, oraz w reprezentacji Dolnego Śląska juniorów. W czasie studiów we Wrocławiu występowałem w młodzieżowej reprezentacji Dolnego Śląska min. z tak znanymi piłkarzami jak Jan Tomaszewski w bramce. Po przyjeździe do Prudnika występowałem w I zespole, który rewelacyjnie spisywał się w III lidze.

 

 1. Na jakiej pozycji czuł się Pan najlepiej?

 

Najlepiej czułem się występując na prawej obronie lub na prawej pomocy. W zależności od potrzeb zespołu grałem również na innych pozycjach. W tamtych latach w zespole Pogoni była duża rywalizacja, było wielu bardzo dobrych piłkarzy, o miejsce w podstawowej jedenastce było niezwykle trudno.

 

 1. Po zakonczeniu kariery piłkarskiej pozostał Pan "przy piłce" bedąc wielokrotnie trenerem naszej drużyny, mógłby Pan przyblizyć swoją kariere trenerską.

 

W czasie studiów zdobyłem uprawnienia trenera II klasy. Studiowałem razem z tak znanymi dzisiaj trenerami jak; O. Lenczyk, J. Masztaler czy R. Bugdoł (wiceprezes PZPN), przyjacielskie kontakty utrzymujemy w dalszym ciągu. W roku 1982 w Warszawie uzyskałem uprawnienia trenera I klasy. Studiowałem z wieloma byłymi reprezentantami Polski – min. H. Kostka, J. Gałeczka, J. Kowalski, którzy byli później znanymi trenerami. Zdobytą wiedzę przekazywałem przez kilkanaście lat na kursach instruktorów piłki nożnej gdzie prowadziłem zajęcia teoretyczne i praktyczne. Przez kilkanaście lat byłem też członkiem Rady Trenerów OZPN Opole.

 

 1. Co uważa Pan za największy sukces odniesiony w sporcie oraz co wspomina Pan najlepiej z całej kariery zawodniczej i trenerskiej?

 

Jako były zawodnik mile wspominam grę w reprezentacji juniorów i młodzieżowej Dolnego Śląska. Mam wiele pamiątek i wycinków prasowych z czasów kiedy reprezentowałem barwy Dolnego Śląska i Ślęzy Wrocław. Chętnie wspomnieniami wracam też do czasów kiedy reprezentowałem Pogoń, chociaż musiałem zakonczyć szybko karierę zawodniczą, bo klub widział mnie w roli trenera – najpierw juniorów a później seniorów.

Zespoły juniorów, które szkoliłem zawsze należały do najlepszych w województwie a przeciez Chemik, Metal czy Odra zdobywały medale na Mistrzostwach Polski. My potrafilismy te zespoły pokonywać. W roku 1978 prowadzony przeze mnie zespół seniorów Pogoni awansował do III ligi, w 1987 roku zdegradowaną wcześniej do klasy A Pogoń wyprowadziłęm do ligi okręgowej; a w 1999 roku zdegradowaną wcześniej do B klasy drużynę Pogoni wprowadziłem ponownie do ligi okręgowej. Nigdy prowadzony przeze mnie zespół nie był zdegradowany do niższej klasy. Były takie sezony kiedy moi piłkarze zdobywałi ponad 70 bramek. Bardzo miło wspominam też szkolenie w maleńkiej Mokrej i współpracę z M. Kaszowskim, który opiekował się chłopcami z pobliskich wiosek. Najpierw juniorzy Mokrej awansowali do I ligi na szczeblu wojewódzkim a później odgrywali znaczącą rolę w seniorskiej klasie A pokonując min. Pogoń czy Polonię Nysa.

 

 1. Których ludzi ( zawodników, trenerów, działaczy) wspomina Pan najlepiej?

 

W historii klubu było wielu oddanych działaczy i trudno wszystkich wymienić, ale najmilej wspominam: St. Gierczyckiego, A. Jamułę, J. Sobczaka, E. Wołoszyńskiego, J. Jaremkę czy J. Tomaszewskiego. To dzięki tak oddanym działaczom związałem swoje całe sportowe życie z Pogonią gdzie zajmowałem się szkoleniem przez 28 lat! W tym czasie trenowałem setki piłkarzy, wielu z nich było wzorem godnym do naśladowania, dążyli do celu na miarę swoich możliwości. Wspomnę o znanym na Opolszczyźnie ataku "BBC" – Barłożewski, Bączyński, Czerwiński, który zdobywał około 50 bramek w jednym sezonie. Miło wspominam moich trenerów – A. Langa i A. Dufrata z wiedzy, których kozystałem w początkowych okresie trenerskiej kariery. Docenić należy też min. O. Łotarewicza, J. Janeczko, E. Wyderę, E. Cybulkę, D. Trojaka, którzy najpierw byli piłkarzami a po zakonczeniu piłkarskiej kariery zajmowali się szkoleniem.

 

 1. Co Pan może powiedziec na temat aktualnej drużyny Pogoni?

 

Dzisiejsza Pogoń jest obiecującym zespołem i wierzę, że bedziej w niedalekiej przyszłosci osiągać lepsze wyniki. Jeśli jednak zainteresowanie piłką nożną w Prudniku bedzie większe to wierzę, że Pogoń będzie stać na grę w III lidze, bo mamy zdolnych piłkarzy.

 

 1. Czy może Pan nam zdradzić jakie sa Pana zainteresowania poza piłką nożną?

 

Ze sportowych zainteresowań najbardziej lubię lekkoatletykę, którą zawsze kiedyś uprawiałem i historię sportu. Poza sportem lubię nowości motoryzacyjne i dużą przyjemność sprawiają mi własne prace budowlane gdzie mogę pochwalić się znaczącymi osiągnięciami.

 

 1. Startuje Pan w zbliżających się wyborach samorządowych. Czym przekonałby Pan wyborców aby uwierzyli, że po ewentualnej Pana wygranej może się coś zmienić w prudnickiej piłce?

 

Chciałbym swoje bogate doświadczenie zawodowe, nie tylko z dziedziny sportu, wykorzystać z korzyścią dla mieszkańców naszego powiatu. Ale szczególnie bliski jest mi sport i oświata i tu widzę potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań. Kontynuacja modernizacji bazy oświatowej i zaniedbanego stadionu Pogoni, przywrócenie zajęć SKS w szkołach ponadgimnazjalnych, wsparcie wiejskich zespołów piłkarskich i organizowanie dla nich bezpłatnych treningów pokazowych. To tylko niektóre z moich planów, o innych nię bede wspominał, bo sport jest głównym tematem naszej rozmowy. Dlatego też zgodziłem się brac udział w wyborach na radnego do Rady Powiatu.

 

 1. Jakie są Pańskie piorytety w sprawie Pogoni?

 

Uważam, że nie obiecanki a dokonania powinny decydować o obdarzeniu kandydata na radnego zaufaniem. Pracując w szkole 35 lat zdobyłem bogate doświadczenie pedagogiczne, przez 17 lat pełniłem funkcję dyrektora szkoły, która miała znaczące osiagniecia a jej unowocześnienie budziło powszechny podziw i uznanie. Przez wiele lat szkolona przeze mnie młodzież szkolna odnosiła sukcesy na szczeblu centralnych a Pogoń, którą tworzyli niemal wyłącznie uczniowie z mojej szkoły należała do czołowych zespołów Opolszczyzny w różnych kategoriach wiekowych. Pracowałem w klubie również w najtrudniejszych chwilach co nie przeszkadzało w budowaniu dobrych zespołów.

Jestem przekonany, że Prudnik stać na stworzenie dobrego zespołu piłkarskiego, ale klub musi otrzymać większe wsparcie i być otoczony wiekszą opieką. O to będę zabiegał, podobnie zresztą jak o inne zespoły z naszego powiatu i wierzę, że spełnią sie moje cele.

 

Dziękujemy za rozmowę, życzymy powodzenia w zbliżających się wyborach.

 

Dziękuję bardzo, pozdrawiam czytelników strony Pogoni Prudnik.


 • Komentarzy [3]
 • czytano: [2676]
 

autor: funnymen 2010-11-16 18:50:23

Profil funnymen w Futbolowo Pana Matczaka znam osobiście i dziękuję redakcji za ten krótki wywiad. Jest to człowiek, który wiele dobrego zrobił dla Pogoni, ale nie tylko. Nie można nawet zliczyć ilu ludziom pomógł. Ile to osób już dawno by było na "marginesie społecznym" gdyby nie pomoc dyrektora ZSZ przy ulicy Podgórnej. Jest uczciwym i prawym człowiekiem. Mój głos Pan ma i wszystkich gorąco namawiam do oddania swojego


autor: funnymen 2010-11-16 18:53:06

Profil funnymen w Futbolowo głosu w nadchodzących wyborach na Mieczysława Matczaka, jako kandydata na radnego do Rady powiatu w Prudniku.


autor: FUTBOL22 2010-11-20 22:00:36

Profil FUTBOL22 w Futbolowo WSPANIAŁY CZŁOWIEK .JAK COŚ ROBI TO Z WIELKĄ PASJĄ .JEST CZŁOWIEKIEM GODNYM NAŚLADOWANIA.


Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Losowa galeria

Pogoń - GKS Grodków (1/16 pucharu OZPN)
Ładowanie...

Reklama