Wyjazdowe porażki juniorów starszych

• autor: BovPrk, 2013-05-23 17:14

Relacje z dwóch przegranych meczy zespołu juniorów starszych.

Juniorzy starsi Pogoni po bardzo dobrym początku rozgrywek, tym razem doznali dwóch wyjazdowych porażek. Najpierw minimalnie 1:2 ulegliśmy drużynie Piasta Strzelce Opolskie.

W meczu z Piastem sprawdziło się stare piłkarskie porzekadło, że nie wykorzystane sytuacje się mszczą. Od pierwszych minut zamknęliśmy rywali na ich własnej połowie, ale niestety Kijewskiemu, Formie czy Surmie brakło w decydujących momentach odrobiny opanowania, a może i piłkarskiego sprytu (cwaniactwa w polu karnym).

W pierwszej połowie próbowaliśmy strzałów z dystansu, również nieskutecznie. W 30 minucie gospodarze wykonywali rzut wolny z około 25 metrów od bramki Mięczakowskiego. Precyzyjnie uderzona przez zawodnika Piasta piłka trafiła tuż obok prawego słupka i przegrywaliśmy 1:0.

Drugie 45 minut rozpoczęliśmy z jeszcze większym animuszem, raz po raz zagrażając bramce rywali. Przesunięty z lewej na prawą pomoc Forma otrzymał długie podanie od Borowicza, minął zwodem do środka pola dwóch rywali i w pełnym biegu uderzeniem lewą nogą obok prawego słupka, wyrównał wynik meczu na 1:1. Następnie dogodnej sytuacji do zdobycia gola nie wykorzystali Kijewski z Borowiczem, obydwaj nie sięgnęli piłki dogrywanej wzdłuż pola karnego przez Formę. Po stracie bramki miejscowi wyprowadzili dwa niebezpieczne kontrataki. Około 70 minuty udanie w sytuacji sam na sam z napastnikiem Piasta interweniował Mięczakowski. Niestety trzy minuty później brak komunikacji pomiędzy naszym golkiperem a Kobiałką wykorzystał zawodnik Piasta i z 14 metrów strzałem do pustej bramki dał prowadzenie swojej drużynie. W samej końcówce Surma mógł wyrównać na 2:2. Piłka po jego strzale głową minimalnie przeszła nad poprzeczką.

Szkoda, że nie udało się przynajmniej zremisować, ponieważ z przebiegu gry nie zasługiwaliśmy na przegraną. Praktycznie cały mecz posiadaliśmy duża przewagę, stwarzając kilka dogodnych sytuacji bramkowych. Cóż, wygrała drużyna, która po prostu strzeliła jedną bramkę więcej i trzeba się z tym smutnym dla nas faktem pogodzić, jednocześnie szanując rywali za ogromną ambicję i wolę walki.

W kolejnym wyjazdowym pojedynku ulegliśmy w Kietrzu tamtejszemu Włókniarzowi. Wszystkie bramki straciliśmy w pierwszej połowie, a pierwszą już w 2 minucie. Po stracie pierwszej bramki ruszyliśmy do bardziej zdecydowanych ataków, co przyniosło nam w 10 minucie meczu rzut karny. Mocne uderzenie Kijewskiego z 11 metrów obronił jednak bramkarz Kietrza. Podobnie jak w Strzelcach inicjatywa w grze należała do Pogoni, cóż z tego skoro zawodnicy gospodarzy bezlitośnie wykorzystali w pierwszej połowie niefrasobliwość naszej formacji obronnej. Proste straty piłki w strefie bezpośredniego zagrożenia bramki, skrzętnie wykorzystali napastnicy Włókniarza. Strata 3 bramek nas nie podłamała, do samego końca próbowaliśmy zmienić niekorzystny wynik. Niestety zaskakujące strzały Kijewskiego i Ryguca zakończyły się tylko dwoma poprzeczkami.

Po przerwie tempo meczu znacznie spadło i żadna z drużyn nie potrafiła już zdobyć bramki. W 85 minucie sam na sam z bramkarzem miejscowych znalazł się Ryguc, minimalnie uderzając obok lewego słupka. Obiektywnie oceniając na tę jedną bramkę zasługiwaliśmy, chociaż cały mecz zasłużenie wygrał Kietrz. Nam pozostaje teraz wyciągnąć prawidłowe wnioski na przyszłość.

Przegrane w Strzelcach i Kietrzu nie odbierają Pogoni realnej szansy na utrzymanie w lidze, ale w kolejnych spotkaniach musimy znacznie poprawić kilka elementów sztuki piłkarskiej. Na pewno potrzebujemy lepszej skuteczności i bardziej konsekwentnej gry obronnej. Nie możemy sobie już pozwolić na niepotrzebne oddawanie punktów rywalom.

autor tekstu: Mariusz Półchłopek